نام دامنه چیست و چگونه کار می کند؟ (توضیح داده شده)

نام دامنه چیست


آیا هنوز فکر می کنید نام دامنه چیست و چگونه کار می کند؟ ساختن یک وب سایت به ویژه برای مبتدیان می تواند گیج کننده باشد. اغلب ، مبتدیان با دانستن تفاوت بین نام دامنه ، میزبانی وب سایت و خود وب سایت شما مشکل دارند. با داشتن بخش های مختلف بسیار مختلف ، درک این که کدام قسمت به چه معناست و چه معنی دارد ، دشوار است.

اما نگران نباشید ، ما اینجا هستیم تا آن را برای شما خراب کنیم. در این پست ، ما توضیح خواهیم داد که یک نام دامنه چیست و چگونه کار می کند تا درک آن آسان باشد. بیا شروع کنیم.

نام دامنه چیست?

بنابراین ، نام دامنه چیست؟ ساده ترین راه برای قرار دادن آن این است: اگر وب سایت شما یک خانه است ، نام دامنه آدرس شماست. نام دامنه ، آدرسی است که افراد برای رسیدن به وب سایت خود در نوار URL مرورگر تایپ می کنند.

نام دامنه چیست

برخی از نمونه های نام دامنه ها عبارتند از:

 • IsItWP.com
 • Google.com
 • Facebook.com
 • ویکی پدیا.org
 • Yahoo.com
 • Whitehouse.gov

برای توضیحات فنی تر درباره نام یک دامنه: اینترنت شبکه ای غول پیکر از رایانه ها است که از طریق شبکه کابل ها به هم وصل می شوند. به هر رایانه یک آدرس IP منحصر به فرد اختصاص داده شده است که به کامپیوترها امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهد. آدرس IP مجموعه ای از اعداد است که برای شناسایی هر رایانه خاص استفاده می شود. یک آدرس IP معمولی مانند این است:

192.168.1.1

به خاطر سپردن یک آدرس IP دشوار است ، بنابراین نام دامنه برای حل آن مشکل اختراع شد. به جای نیاز به تایپ کردن رشته ای از اعداد تصادفی که به خاطر سپردن آنها دشوار است ، کاربران فقط برای بازدید از وب سایت فقط باید نام دامنه مانند PizzaDelivery.com را تایپ کنند..

اکنون که می دانید نام دامنه چیست ، بیایید در مورد چگونگی عملکرد نام دامنه صحبت کنیم.

وقتی کاربر نام دامنه را در نوار URL مرورگر اینترنت تایپ می کند ، درخواستی را به سیستم نام دامنه (DNS) ارسال می کند ، که یک شبکه جهانی از سرورها است. هنگامی که این سرورها درخواست شما را دریافت می کنند ، آنها سرورهای نام را که با نام دامنه مرتبط هستند جستجو می کنند و درخواست را به آن سرورهای نام ارسال می کنند.

شرکت میزبان وب سایت شما سرورهای نام شما را مدیریت می کند. بنابراین ، اگر وب سایت شما در Bluehost میزبان باشد ، Bluehost پس از آن درخواست را به رایانه ای که فایلهای وب سایت شما در آن ذخیره شده ارسال کند. این رایانه وب سرور نامیده می شود. سپس وب سرور وب سایت درخواستی را جمع آوری کرده و آن را به مرورگر ارسال می کند تا کاربر بتواند آن را مشاهده کند.

قسمت های مختلف یک نام دامنه

3 قسمت مختلف برای نام دامنه وجود دارد ، آنها به شرح زیر است:

1. زیر دامنه

اولین قسمت از نام دامنه (از چپ به راست) قسمت www است که قبل از نقطه می آید.

مثال: www.IsItWP.com

این یک قسمت استاندارد برای هر نام دامنه است ، به نام نام دستگاه یا زیر دامنه. این امر اختیاری است ، زیرا برای بازدید از آن دامنه نیازی به وارد کردن آدرس قبل از نام دامنه در یک مرورگر ندارید. شما می توانید نام دامنه فقط IsItWP.com باشید.

2. دامنه سطح دوم
بخش دوم دامنه سطح دوم ، بخشی است که شما با آن بیشتر آشنا هستید ، بین نقاط.

مثال: www.IsItWP.کام

این خود نام دامنه شماست که ثبت نام کرده اید و قابل تنظیم ترین قسمت است.

3. دامنه سطح بالا
در انتهای نام دامنه ، پس از نقطه ، دامنه سطح بالایی است که به عنوان پسوند دامنه نیز شناخته می شود.

مثال: www.IsItWP.کام

پسوند دامنه می تواند .com ، .biz ، .net ، .org ، .gov و همچنین بسیاری از تغییرات دیگر باشد. اما .com محبوب ترین و شناخته شده است.

چرا به یک نام دامنه احتیاج دارید?

آیا هنوز تعجب می کنید که چرا به یک نام دامنه احتیاج دارید؟ خوب ، اگر می خواهید وب سایت خود را بسازید ، به نام دامنه نیاز خواهید داشت تا افراد دیگر بتوانند از وب سایت شما از رایانه های خود بازدید کنند.

مردم می خواهند وب سایت ها را به دلایل مختلف راه اندازی کنند ، به همین دلیل میلیون ها نام دامنه ثبت نام وجود دارد. امروزه این امر شایع تر می شود که افراد به دلایل شخصی یا تبلیغاتی دارای وب سایت شخصی باشند ، بنابراین بسیاری از افراد نام خود را به عنوان نام دامنه ثبت می کنند. به عنوان مثال ، اگر نام شما کاترین اسمیت است ، ممکن است بخواهید نام دامنه CatherineSmith.com را ثبت کنید. به این ترتیب وقتی شخصی نام شما را به صورت آنلاین جستجو می کند ، به راحتی پیدا خواهید شد.

محبوبیت وبلاگ نویسی همچنین باعث شده است تا افراد بیشتری برای سرگرمی نام دامنه خود را ثبت کنند یا درآمد کسب کنند.

بعلاوه ، اگر می خواهید یک تجارت را راه اندازی کنید ، به یک وب سایت با نام دامنه منحصر به فرد خود نیاز دارید. داشتن وب سایت برای تجارت امروز به اندازه داشتن شماره تلفن یا شماره FAX در گذشته ضروری است. شما به یک وب سایت احتیاج دارید تا مشتریان شما بتوانند به صورت آنلاین با شما ارتباط برقرار کرده و محصولات و خدمات شما را از راحتی در خانه های خود مرور کنند. وب سایت شما به یک نام دامنه به یاد ماندنی نیاز دارد ، به طور معمول که با نام تجاری شما مطابقت دارد ، بنابراین مردم می توانند شما را به راحتی آنلاین پیدا کنند. علاوه بر این ، می خواهید یک نام دامنه برای تجارت خود ثبت کنید تا از نام شما در مقابل گرفتن رقبای خود محافظت شود.

تفاوت بین نام دامنه و URL چیست؟?

تفاوت-بین-دامنه-نام-url

اگرچه ممکن است تقریباً یکسان به نظر برسند ، یک نام دامنه و URL دو چیز متفاوت هستند. نام دامنه نام واقعی وب سایت مانند IsItWP.com است ، در حالی که یک URL کل مسیر یک وب سایت است که شما را به صفحه خاصی مانند https://www.isitwp.com/blog/ منتقل می کند. در اصل ، URL آدرس اینترنتی کاملی است که برای یافتن یک صفحه خاص استفاده می شود و شامل نام دامنه می شود.

URL (یك منبع منابع یاب) به مرورگر شما دستور می دهد دقیقاً با استفاده از پروتكلی خاص كه معمولاً قسمت http یا https از یك URL است ، به كجا برود. سپس قسمت آخر URL مرورگر شما را هدایت می کند که مانند صفحه وبلاگ به کدام صفحه از یک وب سایت بروید.

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟?

فقط به این دلیل که نام دامنه را ثبت می کنید به این معنی نیست که به طور خودکار یک وب سایت دریافت می کنید. نام دامنه آدرس وب سایت شماست و میزبانی وب سایت شما خانه ای است که وب سایت شما در آن زندگی می کند. اگر خانه ای برای وب سایت خود ندارید ، آدرس شما به جایی نمی رسد. بنابراین برای ایجاد یک وب سایت کارآمد به یک نام دامنه و هاستینگ وب نیاز دارید.

خانه ای که وب سایت شما در آن زندگی می کند رایانه واقعی است که پرونده های وب سایت شما در آن ذخیره شده است. این سرورها توسط شرکتهای میزبان وب سایت به عنوان سرویس ارائه می شوند. هنگام خرید میزبانی وب ، به این سرورها دسترسی پیدا خواهید کرد تا وب سایت خود را ذخیره کنید. پس از ایجاد وب سایت بر روی هاست وب و ثبت نام دامنه ، سایت شما توسط افراد در وب قابل مشاهده خواهد بود.

بسیاری از شرکت های میزبان وب سایت به شما امکان می دهند نام دامنه را نیز ثبت کنید و خریداری کنید ، به عنوان مثال مانند Bluehost ، بنابراین به راحتی می توانید نام دامنه و کل وب سایت خود را از همان حساب مدیریت کنید.

سایر توضیحات ما در مورد تفاوت بین نام دامنه و هاستینگ وب را برای توضیح عمیق تر بررسی کنید.

نحوه انتخاب نام دامنه خوب

انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت شما دارای اهمیت است. این تصمیمی نیست که شما باید با عجله تصمیم بگیرید ، باید واقعاً در مورد آن فکر کنید و با یک نام دامنه بی نظیر ، به یاد ماندنی و یکی از وب سایت های خود بیابید..

چندین نکته که هنگام انتخاب نام دامنه باید به خاطر داشته باشید وجود دارد از جمله:

 • آن را کوتاه نگه دارید – دامنه خود را بیش از حد طولانی نکنید ، یادآوری افراد سخت تر خواهد بود و هجی کردن آنها دشوار خواهد بود. خطاهای املایی می توانند باعث از بین رفتن ترافیک وب سایت شما شوند.
 • چوب را با .com – پسوند دامنه .com محبوب ترین و قابل اعتماد ترین است ، بنابراین به آن بپیوندید.
 • از کلمات کلیدی استفاده کنید – کلمات کلیدی به موتورهای جستجوگر کمک می کنند وب سایت شما را در مورد همه چیز مشخص کنند و پیدا کردن آنلاین شما برای کاربران را آسانتر کند. بنابراین اگر یک وب سایت عکاسی هستید ، از کلید واژه “عکاسی” به نام دامنه خود استفاده کنید.
 • از اعداد و هیپنها خودداری کنید – اعداد می توانند منجر به غلط شدن نام دامنه شما شوند ، به جای “5” به جای “5”. و پیوندها اغلب توسط سایتهای اسپم استفاده می شوند ، که نمی خواهید با آنها در ارتباط باشید.

اگر می خواهید درباره نحوه انتخاب نام دامنه برای وب سایت خود اطلاعات بیشتری کسب کنید ، پست ما را در چگونگی انتخاب بهترین نام دامنه بررسی کنید..

چگونه می توان یک نام دامنه دریافت کرد

گرفتن نام دامنه خود دشوار نیست. شما می توانید یک نام دامنه را از بسیاری از شرکت های مختلف ثبت و خریداری کنید. معمولاً یک نام دامنه از شرکتهای مشهوری مانند GoDaddy.com و Namecheap.com حدود 14/99 دلار در سال هزینه دارد.

اما فقط به این دلیل که نام دامنه را خریداری می کنید به این معنی نیست که یک وب سایت بدست می آورید ، برای این امر به میزبانی وب سایت احتیاج دارید. به همین دلیل توصیه می کنیم نام دامنه را از Bluehost دریافت کنید.

bluehost-Register-domain-free-name

با استفاده از Bluehost ، می توانید یک نام دامنه را ثبت کنید و از وب سایت میزبان همه در یک حساب کاربری استفاده کنید ، این امر باعث آسانتر شدن مدیریت آن می شود. به علاوه ، Bluehost به خوانندگان IsItWP پیشنهاد بسیار خوبی می دهد. می توانید نام دامنه رایگان ، گواهی SSL و 60٪ تخفیف در میزبانی دریافت کنید. می توانید فقط با 2.75 دلار در ماه ساخت وب سایت خود را شروع کنید.

برای ادعای این پیشنهاد منحصر به فرد Bluehost اینجا را کلیک کنید »

بررسی Bluehost ما را بررسی کنید.

مربوط: بهترین ابزار تولید نام وب سایت رایگان (کاملا رایگان)

ما امیدواریم که این پست به شما کمک کند درک کنید که نام دامنه چیست و چگونه کار می کند تا در هنگام شروع به ایجاد وب سایت شخصی خود احساس اطمینان بیشتری داشته باشید. اگر از این مقاله لذت می برید و می خواهید درباره ایجاد یک وب سایت بیشتر بدانید ، پست ما را در وبلاگ “چیست چیست” بررسی کنید؟ وبلاگ در مقابل وب سایت & چطورکار می کنند؟. و همچنین در لیست بهترین رجیسترهای نام دامنه قرار بگیرید.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map